TORUS

BLOG

Do czego służą elementy złączne?

10/09/2019

Nadrzędnym celem elementów złącznych jest stworzenie trwałej, stabilnej oraz funkcjonalnej konstrukcji. W tym przypadku bez znaczenia jest czy ma ona charakter statyczny czy też dynamiczny. Wykorzystując elementy takie jak gwoździe czy nity można tworzyć na przykład wytrzymałe meble, ale także całe budynki wykonane z drewna. Metalowe kotwy oraz połączenia śrubowe odgrywają kluczową rolę w trakcie budowy domów, maszyn czy różnego rodzaju konstrukcji. Jeśli zastanowimy się trochę głębiej, to szybko dojdziemy do wniosku, że nie ma takiej dziedziny, w której nie jest stosowana jedna z dostępnych technik łączenia.

CZYM POWINNY CHARAKTERYZOWAĆ SIĘ ELEMENTY ZŁĄCZNE?

Zastosowanie elementów złącznych w różnych gałęziach przemysłu wydaje się być wręcz nieograniczone. Tak jak długa jest lista dostępnych typów elementów złącznych. Aby jednak pełniły one swoją funkcję w 100% konieczny jest wybór elementów gwarantujących wysoką jakość oraz dokładnie dostosowanych do rodzaju połączenia, jaki mają zapewniać.
Od jakości elementów złącznych zależy prawidłowe działanie wielu urządzeń. Omawiane części muszą wykazywać wysoką jakość poszczególnych parametrów, która umożliwi bezawaryjne działanie maszyn, a dodatkowo zapewnią bezpieczeństwo operatorom oraz użytkownikom. Ważna jest nie tylko klasa produktu, ale także użyty materiał oraz powłoka wykorzystana do wykończenia elementu.
Podstawowym parametrem, jaki muszą posiadać elementy złączne jest wytrzymałość na uszkodzenia oraz nacisk. Ponadto parametry brane pod uwagę to:

  • Wytrzymałość na rozciąganie
  • Stosunek granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie
  • Odporność

Szczegółowe parametry są ustalane w oparciu o rodzaj łączenia oraz jego szczegółowe przeznaczenie.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy ważnym kryterium oceny jakości elementów złącznych jest rodzaj pokrywającej je powłoki. Specjalistyczne powłoki stanowią ochronę przed korozją oraz działaniem ekstremalnych czynników zewnętrznych.

JAKIE RODZAJE ELEMENTÓW ZŁĄCZNYCH SĄ WYKORZYSTYWANE W PRZEMYŚLE?

Przechodząc od teorii do praktyki warto poznać kilka przykładów elementów złącznych, które są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Wśród najbardziej popularnych możemy wyróżnić:

  • Śruby – mogą występować w wielu wersjach, na przykład z gwintem na części lub całości trzpienia lub także pokryte powłoką nierdzewną
  • Nakrętki – produkty niezbędne do trwałego łączenia elementów, mogą być wykonane z miedzi lub stali kwasoodpornej, mogą wykazywać właściwości nierdzewne, występują w różnych kształtach (kwadratowe, sześciokątne i inne)
  • Podkładki – służą do zabezpieczenia przed uszkodzeniem przedmiotów, które są łączone za pomocą śrub
  • Wkręty do drewna i metalu – są wykonywane z różnego rodzaju stali, mogą występować z gwintem metrycznym lub różnego rodzaju podkładkami, niezbędne w pracach konstrukcyjnych i budowlanych
  • Nity – mogą być wykonane z aluminium, stali ocynkowanej lub nierdzewnej, znajdują szerokie zastosowanie w produkcji mebli, budowie mostów oraz innych konstrukcji metalowych
  • Gwoździe – najczęściej wykorzystywane w pracach stolarskich, ciesielskich i wielu innych

Zastosowanie elementów złącznych w różnych gałęziach przemysłu wydaje się być wręcz nieograniczone. Tak jak długa jest lista dostępnych typów elementów złącznych. Aby jednak pełniły one swoją funkcję w 100% konieczny jest wybór elementów gwarantujących wysoką jakość oraz dokładnie dostosowanych do rodzaju połączenia, jaki mają stworzyć.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Zastosowania gwintów prętowych
Gwintowane pręty to wszechstronne narzędzie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, przemysł czy motoryzacja. Właściwy dobór rodzaju prętów gwintowanych jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Jak ochronić elementy złączne przed korozją?
Korozja jest naturalnym procesem, który może prowadzić do degradacji materiałów, takich jak elementy złączne stosowane w różnych konstrukcjach. Aby zapewnić ich trwałość i wydłużyć żywotność, warto zastosować odpowiednie metody ochrony przed korozją.
Jak działają kotwy chemiczne i gdzie się je stosuje?
Kotwy chemiczne to specjalne elementy montażowe stosowane w budownictwie do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych w materiałach budowlanych, takich jak beton, mur, kamień lub cegła. Działają one na zasadzie chemicznego utwardzania, co oznacza, że ​​tworzą trwałe i stabilne połączenie między elementem montażowym a podłożem. Oto jak działają kotwy chemiczne i gdzie są stosowane.