TORUS

BLOG

Jak wybrać odpowiednie gwoździe?

07/01/2019

Gwoździem nazywamy trzpień wykonany z twardego metalu. Z jednej strony jest on zaostrzony, z drugiej – zakończony płaskim łbem. Za pomocą gwoździ łączy się różne elementy, najczęściej wykonane z drewna. Pierwotnie wykonywano je z kutych metali (głównie miedzi i stali), obecnie najczęściej powstają ze stalowego drutu. Rodzaje i sposób produkcji gwoździ charakteryzuje Polska Norma – PN-EN 10230-1:2003 oraz PN-EN 10230-1. W tym wpisie przedstawiamy najważniejsze rodzaje gwoździ, wyjaśniamy także czym kierować się przy ich wyborze. Zachęcamy do lektury!

NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE GWOŹDZI

Najczęściej stosowanymi gwoździami są elementy określane mianem budowlanych. To najliczniejsza grupa, mieszcząca m.in. gwoździe okrągłekwadratowepapowe, ale także narożnikowe czy sufitowe. Służą one do szeroko pojętych prac budowlanych, dekarskich, ciesielskich i tapicerskich. Kolejnymi grupami są gwoździe bednarskieszewskie i stolarskie, które swoje nazwy zaczerpnęły od przedstawicieli zawodów, którzy najczęściej po nie sięgają. Osobną grupę tworzą gwoździe specjalne, takie jak np. hartowane, do gontu, boazerii, palet, podkowiaki, czy gwoździe formierskie.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE GWOŹDZI?

Przede wszystkim rodzajem zadania, które ma zostać zrealizowane. Gwóźdź musi zostać dobrany do materiałów i warunków atmosferycznych, w których będzie stosowany. Wśród gwoździ budowlanych znajdziemy elementy ze specjalną powłoką, zabezpieczającą trzpień przed oddziaływaniem środowiska naturalnego, są one odpowiednie do stosowania na zewnątrz. Z kolei w budynkach, gdzie nie ma narażenia na dużą wilgotność, odpowiednie będą elementy bez ocynku.
Do łączenia drewnianych elementów należy wykorzystywać gwoździe ciesielskie. Wyróżnia je prosta konstrukcja, która jest jednak odporna na siły oddziałujące na metal. Z kolei w sytuacji wymagającej użycia elementów o podniesionej wytrzymałości, najlepszym wyborem będą gwoździe pierścieniowe. Ich konstrukcja zapewnia solidne łączenie materiałów. O ich skuteczności świadczy fakt, iż są stosowane m.in. do łączenia więźby dachowej.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Kiedy przydają się nitonakrętki?
Nitonakrętki to innowacyjne elementy złączne, które znalazły szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i budownictwa. Dzięki swojej konstrukcji umożliwiają szybkie i trwałe mocowanie w miejscach, gdzie standardowe techniki montażu mogą być trudne do zastosowania. Na rynku, szczególnie w kategorii artykułów metalowych, nitonakrętki wyróżniają się jako niezastąpione rozwiązanie w wielu sytuacjach montażowych.
Jakie wkręty dobrać do drewna?
Dobór odpowiednich wkrętów do drewna jest kluczowy dla trwałości i stabilności konstrukcji. Wkręty nie tylko zapewniają solidne połączenie, ale również chronią przed uszkodzeniami materiału. Dzięki właściwemu dopasowaniu wkrętów i łączników ciesielskich, można z powodzeniem montować różne elementy drewniane, od mebli, przez tarasy, po więźby dachowe. Oto kilka kluczowych wskazówek, jak wybrać odpowiednie wkręty do drewna.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając produkty z kategorii chemii budowlanej?
Wybór odpowiednich produktów z kategorii chemii budowlanej jest kluczowy dla sukcesu każdej budowy czy remontu. Zrozumienie, na co zwrócić uwagę, pomoże uniknąć problemów i osiągnąć najlepsze rezultaty.