TORUS

BLOG

Jak wybrać odpowiednie gwoździe?

07/01/2019

Gwoździem nazywamy trzpień wykonany z twardego metalu. Z jednej strony jest on zaostrzony, z drugiej – zakończony płaskim łbem. Za pomocą gwoździ łączy się różne elementy, najczęściej wykonane z drewna. Pierwotnie wykonywano je z kutych metali (głównie miedzi i stali), obecnie najczęściej powstają ze stalowego drutu. Rodzaje i sposób produkcji gwoździ charakteryzuje Polska Norma – PN-EN 10230-1:2003 oraz PN-EN 10230-1. W tym wpisie przedstawiamy najważniejsze rodzaje gwoździ, wyjaśniamy także czym kierować się przy ich wyborze. Zachęcamy do lektury!

NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE GWOŹDZI

Najczęściej stosowanymi gwoździami są elementy określane mianem budowlanych. To najliczniejsza grupa, mieszcząca m.in. gwoździe okrągłekwadratowepapowe, ale także narożnikowe czy sufitowe. Służą one do szeroko pojętych prac budowlanych, dekarskich, ciesielskich i tapicerskich. Kolejnymi grupami są gwoździe bednarskieszewskie i stolarskie, które swoje nazwy zaczerpnęły od przedstawicieli zawodów, którzy najczęściej po nie sięgają. Osobną grupę tworzą gwoździe specjalne, takie jak np. hartowane, do gontu, boazerii, palet, podkowiaki, czy gwoździe formierskie.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE GWOŹDZI?

Przede wszystkim rodzajem zadania, które ma zostać zrealizowane. Gwóźdź musi zostać dobrany do materiałów i warunków atmosferycznych, w których będzie stosowany. Wśród gwoździ budowlanych znajdziemy elementy ze specjalną powłoką, zabezpieczającą trzpień przed oddziaływaniem środowiska naturalnego, są one odpowiednie do stosowania na zewnątrz. Z kolei w budynkach, gdzie nie ma narażenia na dużą wilgotność, odpowiednie będą elementy bez ocynku.
Do łączenia drewnianych elementów należy wykorzystywać gwoździe ciesielskie. Wyróżnia je prosta konstrukcja, która jest jednak odporna na siły oddziałujące na metal. Z kolei w sytuacji wymagającej użycia elementów o podniesionej wytrzymałości, najlepszym wyborem będą gwoździe pierścieniowe. Ich konstrukcja zapewnia solidne łączenie materiałów. O ich skuteczności świadczy fakt, iż są stosowane m.in. do łączenia więźby dachowej.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Zastosowania gwintów prętowych
Gwintowane pręty to wszechstronne narzędzie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, przemysł czy motoryzacja. Właściwy dobór rodzaju prętów gwintowanych jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Jak ochronić elementy złączne przed korozją?
Korozja jest naturalnym procesem, który może prowadzić do degradacji materiałów, takich jak elementy złączne stosowane w różnych konstrukcjach. Aby zapewnić ich trwałość i wydłużyć żywotność, warto zastosować odpowiednie metody ochrony przed korozją.
Jak działają kotwy chemiczne i gdzie się je stosuje?
Kotwy chemiczne to specjalne elementy montażowe stosowane w budownictwie do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych w materiałach budowlanych, takich jak beton, mur, kamień lub cegła. Działają one na zasadzie chemicznego utwardzania, co oznacza, że ​​tworzą trwałe i stabilne połączenie między elementem montażowym a podłożem. Oto jak działają kotwy chemiczne i gdzie są stosowane.