TORUS

BLOG

Kotwy metalowe – charakterystyka i zastosowanie

04/10/2019

Kotwami nazywamy łączniki konstrukcyjne służące do mocowania (kotwienia) przylegających do siebie elementów o różnej nośności. W tym tekście przedstawimy dostępne rodzaje kotew i opiszemy możliwości ich zastosowania.

KATEGORIE KOTEW METALOWYCH

Firmy oferujące wyroby śrubowe posiadają w asortymencie kotwy metalowe różniące się parametrami i przeznaczeniem. Celem usystematyzowania łączników mechanicznych można zastosować podział na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to kotwy z rozporem kontrolowanym momentem dokręcającym. Ich cechą charakterystyczną jest sposób montażu: tuleja lub opaska kotwy pod wpływem dokręcania rozpiera się, przez co metalowy łącznik stabilizuje się w danym podłożu. Tarcie między rozprężonym a ścianką otworu gwarantuje prawidłowe utrzymanie obciążenia spoczywającego na kotwie. Kluczową kwestią jest jednak właściwy moment dokręcenia kotwy. Ten rodzaj kotew obejmuje elementy stosowane przy najwyższych obciążeniach.
Drugim rodzajem łączników są kotwy z rozporem kontrolowanym przemieszczeniem (deformacją). Kategoria ta mieści kotwy z tulejami posiadającymi gwint wewnętrzny. Przemieszczenie stożka w tulei powoduje rozparcie łącznika. Kotwy te mogą być osadzane w płytkim podłożu, a wewnętrzny gwint pozwala umieścić w metalowym elemencie śruby, pręty lub kołki.

RODZAJE I ZASTOSOWANIE KOTEW METALOWYCH

Jakie są różnice między kotwami pierścieniowymiopaskowymi i tulejowymi? Sprawdźmy!
Kotwy pierścieniowe są zwane także segmentowymi lub ekspresowymi. Zapewniają szybki i bezproblemowy montaż, stąd znajdują zastosowanie przy mocowaniach seryjnych. Ich przeznaczenie jest bardzo szerokie: są odpowiednie przy montażu barierek, poręczy czy regałów, są również wykorzystywane przy tworzeniu instalacji wodociągowych i kablowych.
W grupie kotew tulejowych wyróżniamy produkty do małych oraz wysokich obciążeniach. Pierwsze z nich są wykorzystywane przy drobnych instalacjach domowych, jak montaż okiennic czy drzwi garażowych. Drugie mocuje się je do zwykłego, ale też zbrojeniowego i spękanego betonu. Wykorzystuje się je do montażu stalowych konstrukcji, bram przemysłowych czy barier ochronnych.
Przelotowe kotwy opaskowe są odpowiednie do montażu w miejscach poddanych działaniu czynników atmosferycznych. Kotwy w powłoce antykorozyjnej są właściwe do zastosowania przy montażu barierek, poręczy lub balustrad.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Zastosowania gwintów prętowych
Gwintowane pręty to wszechstronne narzędzie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, przemysł czy motoryzacja. Właściwy dobór rodzaju prętów gwintowanych jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Jak ochronić elementy złączne przed korozją?
Korozja jest naturalnym procesem, który może prowadzić do degradacji materiałów, takich jak elementy złączne stosowane w różnych konstrukcjach. Aby zapewnić ich trwałość i wydłużyć żywotność, warto zastosować odpowiednie metody ochrony przed korozją.
Jak działają kotwy chemiczne i gdzie się je stosuje?
Kotwy chemiczne to specjalne elementy montażowe stosowane w budownictwie do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych w materiałach budowlanych, takich jak beton, mur, kamień lub cegła. Działają one na zasadzie chemicznego utwardzania, co oznacza, że ​​tworzą trwałe i stabilne połączenie między elementem montażowym a podłożem. Oto jak działają kotwy chemiczne i gdzie są stosowane.