TORUS

BLOG

Materiały metalowe wykorzystywane w budownictwie

08/01/2019

Pręty ze stali zbrojeniowej, kształtowniki, elementy wykonane z miedzi, aluminium czy cynku. Branża budowlana korzysta z różnorodnych materiałów metalowych. Nawet najbardziej okazałe konstrukcje wymagają także zastosowania elementów złącznych, takich jak śruby, nity czy kotwy. I to właśnie one będą tematem dzisiejszego wpisu. Polecamy lekturę!

MAŁE ELEMENTY O DUŻYM ZNACZENIU

Niezależnie od wielkości i funkcji budynku, stabilność jego konstrukcji zależy także o wysokiej jakości materiałów użytych w procesie jego powstawania. Znaczenie mają zarówno wielkoformatowe elementy, jak i te niepozorne. Firmy zajmujące się dystrybucją wyrobów metalowych, jedną wspólną nazwą określają produkty służące do mocowania i łączenia poszczególnych części konstrukcji. Elementy złączne to kategoria obejmująca takie wyroby jak: nityśrubygwoździekotwyszaklekołkiopaskipodkładki, zawleczki czy wkręty. Choć można je nazwać detalami, są ważne w kontekście powodzenia całej inwestycji. Właściwie dobrane wyroby wysokiej jakości będą gwarantowały sukces. Wszak popularne powiedzenie przypomina, że diabeł tkwi w szczególe!

JAKIE CECHY POWINNY MIEĆ METALOWE WYROBY STOSOWANE W BUDOWNICTWIE?

Trwałość bez względu na upływ czasu – to jeden z priorytetów sektora budowlanego. Jego realizacja wymaga zastosowania odpowiednich wyrobów. Co to oznacza? Ważne jest, aby produkty były właściwie oznakowane. Identyfikacja nie powinna budzić wątpliwości. Pełna wiedza na temat produktu pozwoli wykorzystać go zgodnie z przeznaczeniem i obowiązującymi standardami, dot. m.in. możliwych obciążeń czy środowiska, w którym mogą być zainstalowane.
Materiały budowlane muszą pochodzić ze sprawdzonego, rzetelnego źródła. Wybór wariantów jest ogromny, ale wszystkie łączniki powinny być odporne na rdzewienie, jak również inne (potencjalnie trudne) warunki panujące w otoczeniu, w którym zostaną zamontowane. Wszystkie wyroby już na etapie produkcji należy właściwie zabezpieczyć, aby mimo upływu czasu nie traciły swoich właściwości mechanicznych.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Jak działają kotwy chemiczne i gdzie się je stosuje?
Kotwy chemiczne to specjalne elementy montażowe stosowane w budownictwie do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych w materiałach budowlanych, takich jak beton, mur, kamień lub cegła. Działają one na zasadzie chemicznego utwardzania, co oznacza, że ​​tworzą trwałe i stabilne połączenie między elementem montażowym a podłożem. Oto jak działają kotwy chemiczne i gdzie są stosowane.
Do czego wykorzystuje się śruby dwustronne?
Śruby dwustronne, znane również jako śruby z gwintem dwustronnym, mają gwint na obu końcach, co umożliwia ich wykorzystanie w różnych zastosowaniach. Jesteś ciekawy, w jakich branżach korzysta się z tego rodzaju elementów? Oto kilka przykładów, do czego można wykorzystać śruby dwustronne.
Co zaliczamy do wyrobów śrubowych?
Wyroby śrubowe to nieodzowne elementy wyposażenia każdego warsztatu. Ich specyfikacja pozwala na połączenie ze sobą dwóch niezależnych powierzchni, co wykorzystywane zostaje głównie w przemyśle budowlanym, ale i przy tworzeniu konstrukcji drewnianych, metalowych oraz tych z materiałów sztucznych.