TORUS

BLOG

Charakterystyka sprężyn talerzowych

08/09/2023

Chcecie dowiedzieć się, czym są sprężyny talerzowe oraz jakie jest ich zastosowanie? W takim razie ten artykuł Was zaciekawi. Sprawdźcie koniecznie już teraz!

CZYM SĄ SPRĘŻYNY TALERZOWE?

Sprężyny talerzowe to elementy typu podkładkowego w kształcie pierścieni stożkowych posiadające wycięty otwór w samym środku konstrukcji. Wykonuje się je ze specjalnej blachy sprężynowej lub wysokiej klasy stali nierdzewnej, która następnie jest poddawana zaawansowanej obróbce cieplnej.

Dzięki zastosowaniu wspomnianych materiałów sprężyny talerzowe odznaczają się doskonałymi właściwościami tłumienia w obciążeniach statycznych, a także dynamicznych. Dzieje się to przez fakt, że dany ciężar rozkłada się równomiernie między krawędzie sprężyny. Co więcej, sprężyny talerzowe można poddawać obciążeniu w sposób ciągły lub przerywany oraz da się z łatwością wyliczyć ich ugięcie i żywotność.

Dzięki swojej specyficznej budowie z powodzeniem wykorzystuje się je nie tylko pojedynczo, ale też w całych pakietach, według indywidualnych preferencji. Grubość poszczególnych sprężyn jest zazwyczaj stała, natomiast sposób ich ułożenia względem siebie może być różnorodna. Będą działać zarówno ustawione w odwrotnym kierunku, jak i wierzchem do siebie.

ZALETY SPRĘŻYN TALERZOWYCH

Sprężyny talerzowe odznaczają się dużą nośnością przy stosunkowo małym ugięciu. Ich zastosowanie pozwala znacznie lepiej wykorzystać przestrzeń, w porównaniu do innych rodzajów sprężyn, gdyż mają one wysoki współczynnik obciążenia w porównaniu do rozmiaru. Co więcej, zastosowanie do ich produkcji dobrej jakości materiałów powoduje, że sprężyny talerzowe:

  • są trwałe,
  • nie odkształcają się,
  • są odporne na korozje,
  • a także zachowują niezmienną sprawność przy różnych obciążeniach.

Poza wyżej wymienionymi właściwościami warto wspomnieć także o możliwości dostosowania sprężyny do określonego zastosowania ze względu na dużą elastyczność, jeśli chodzi o dobór docelowego rodzaju pakietu.

ZASTOSOWANIE SPRĘŻYN TALERZOWYCH

Sprężyny talerzowe znajdują zastosowanie w wielu obszarach technologii. Sprawdzają się przy produkcji zaworów bezpieczeństwa, hamulców do pojazdów budowlanych i kolejowych, a także systemów zawieszenia kotłów w elektrowniach.

Co więcej, ich funkcjonalność wykorzystuje się przy konstrukcji sprzęgła, podnośników linowych czy podczas mocowania części obrabiarek. Doskonale zabezpieczają także rozdzielnię transformatorową przed nadmiernym obciążeniem, czy równoważą luz na łożyskach kulkowych.

Sprężyny talerzowe, jak i inne wyroby śrubowe wytwarzamy z powodzeniem od lat w naszym zakładzie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie do kontaktu.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Zastosowania gwintów prętowych
Gwintowane pręty to wszechstronne narzędzie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, przemysł czy motoryzacja. Właściwy dobór rodzaju prętów gwintowanych jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Jak ochronić elementy złączne przed korozją?
Korozja jest naturalnym procesem, który może prowadzić do degradacji materiałów, takich jak elementy złączne stosowane w różnych konstrukcjach. Aby zapewnić ich trwałość i wydłużyć żywotność, warto zastosować odpowiednie metody ochrony przed korozją.
Jak działają kotwy chemiczne i gdzie się je stosuje?
Kotwy chemiczne to specjalne elementy montażowe stosowane w budownictwie do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych w materiałach budowlanych, takich jak beton, mur, kamień lub cegła. Działają one na zasadzie chemicznego utwardzania, co oznacza, że ​​tworzą trwałe i stabilne połączenie między elementem montażowym a podłożem. Oto jak działają kotwy chemiczne i gdzie są stosowane.