TORUS

BLOG

Co zaliczamy do wyrobów śrubowych?

08/09/2023

Wyroby śrubowe to nieodzowne elementy wyposażenia każdego warsztatu. Ich specyfikacja pozwala na połączenie ze sobą dwóch niezależnych powierzchni, co wykorzystywane zostaje głównie w przemyśle budowlanym, ale i przy tworzeniu konstrukcji drewnianych, metalowych oraz tych z materiałów sztucznych.

DUŻA RODZINA ELEMENTÓW ZŁĄCZNYCH

Elementy złączne to grupa produktów, w której skład wchodzi wiele narzędzi, a ich zróżnicowana specyfikacja, kształt i wielkość umożliwiają wykonanie poszczególnych czynności w warsztacie i na budowie. Reprezentantem rodziny elementów złącznych są znane niemal każdemu śruby – niezwykle popularna i wytrzymała forma spajania materiałów. Pośród tej grupy wyróżnić można występujące w wielu rozmiarach śruby cynkowane, nierdzewne i kwasoodporne. Oprócz nich, do wyrobów śrubowych zaliczamy także nakrętki, których używa się w połączeniu z wymienioną wcześniej metodą spajania powierzchni, co przyczynia się do jeszcze trwalszego zespolenia materiałów oraz obniżenia ryzyka wysunięcia się śruby.

Równie trwałą i efektywną techniką łączenia jest ta przy użyciu wkrętów. Za pomocą odpowiednich narzędzi i wyjątkowo ostrej końcówki przedmiotu, wspomniany element samoistnie wsuwa się w powierzchnię, przez co znosi konieczność wcześniejszego wiercenia otworów w celu jego aplikacji. Wkręty także różnią się między sobą kształtem, rozmiarem i skokiem gwintu, a dobór odpowiedniego narzędzia zależy od charakteru materiału, z którym ma on współpracować.

Elementy złączne to naprawdę duża rodzina, a wymienione wyżej jej najpopularniejsze typy produktów to tylko niektóre z wielu możliwości łączenia niezależnych od siebie powierzchni. Oprócz nich, mówiąc o wyrobach śrubowych, nie można zapomnieć również o wszelkiego rodzaju kołkach, opaskach, podkładkach i zawleczkach.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Zastosowania gwintów prętowych
Gwintowane pręty to wszechstronne narzędzie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, przemysł czy motoryzacja. Właściwy dobór rodzaju prętów gwintowanych jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Jak ochronić elementy złączne przed korozją?
Korozja jest naturalnym procesem, który może prowadzić do degradacji materiałów, takich jak elementy złączne stosowane w różnych konstrukcjach. Aby zapewnić ich trwałość i wydłużyć żywotność, warto zastosować odpowiednie metody ochrony przed korozją.
Jak działają kotwy chemiczne i gdzie się je stosuje?
Kotwy chemiczne to specjalne elementy montażowe stosowane w budownictwie do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych w materiałach budowlanych, takich jak beton, mur, kamień lub cegła. Działają one na zasadzie chemicznego utwardzania, co oznacza, że ​​tworzą trwałe i stabilne połączenie między elementem montażowym a podłożem. Oto jak działają kotwy chemiczne i gdzie są stosowane.