TORUS

BLOG

Co zaliczamy do wyrobów śrubowych?

08/09/2023

Wyroby śrubowe to nieodzowne elementy wyposażenia każdego warsztatu. Ich specyfikacja pozwala na połączenie ze sobą dwóch niezależnych powierzchni, co wykorzystywane zostaje głównie w przemyśle budowlanym, ale i przy tworzeniu konstrukcji drewnianych, metalowych oraz tych z materiałów sztucznych.

DUŻA RODZINA ELEMENTÓW ZŁĄCZNYCH

Elementy złączne to grupa produktów, w której skład wchodzi wiele narzędzi, a ich zróżnicowana specyfikacja, kształt i wielkość umożliwiają wykonanie poszczególnych czynności w warsztacie i na budowie. Reprezentantem rodziny elementów złącznych są znane niemal każdemu śruby – niezwykle popularna i wytrzymała forma spajania materiałów. Pośród tej grupy wyróżnić można występujące w wielu rozmiarach śruby cynkowane, nierdzewne i kwasoodporne. Oprócz nich, do wyrobów śrubowych zaliczamy także nakrętki, których używa się w połączeniu z wymienioną wcześniej metodą spajania powierzchni, co przyczynia się do jeszcze trwalszego zespolenia materiałów oraz obniżenia ryzyka wysunięcia się śruby.

Równie trwałą i efektywną techniką łączenia jest ta przy użyciu wkrętów. Za pomocą odpowiednich narzędzi i wyjątkowo ostrej końcówki przedmiotu, wspomniany element samoistnie wsuwa się w powierzchnię, przez co znosi konieczność wcześniejszego wiercenia otworów w celu jego aplikacji. Wkręty także różnią się między sobą kształtem, rozmiarem i skokiem gwintu, a dobór odpowiedniego narzędzia zależy od charakteru materiału, z którym ma on współpracować.

Elementy złączne to naprawdę duża rodzina, a wymienione wyżej jej najpopularniejsze typy produktów to tylko niektóre z wielu możliwości łączenia niezależnych od siebie powierzchni. Oprócz nich, mówiąc o wyrobach śrubowych, nie można zapomnieć również o wszelkiego rodzaju kołkach, opaskach, podkładkach i zawleczkach.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Jak ochronić elementy złączne przed korozją?
Korozja jest naturalnym procesem, który może prowadzić do degradacji materiałów, takich jak elementy złączne stosowane w różnych konstrukcjach. Aby zapewnić ich trwałość i wydłużyć żywotność, warto zastosować odpowiednie metody ochrony przed korozją.
Jak działają kotwy chemiczne i gdzie się je stosuje?
Kotwy chemiczne to specjalne elementy montażowe stosowane w budownictwie do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych w materiałach budowlanych, takich jak beton, mur, kamień lub cegła. Działają one na zasadzie chemicznego utwardzania, co oznacza, że ​​tworzą trwałe i stabilne połączenie między elementem montażowym a podłożem. Oto jak działają kotwy chemiczne i gdzie są stosowane.
Do czego wykorzystuje się śruby dwustronne?
Śruby dwustronne, znane również jako śruby z gwintem dwustronnym, mają gwint na obu końcach, co umożliwia ich wykorzystanie w różnych zastosowaniach. Jesteś ciekawy, w jakich branżach korzysta się z tego rodzaju elementów? Oto kilka przykładów, do czego można wykorzystać śruby dwustronne.