Pręty gwintowane wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne są mocne i trwałe połączenia. Jest to możliwe dzięki różnorodności materiałów, z jakich są wykonane, oraz ich budowie. Czym dokładnie są pręty gwintowane i gdzie się je stosuje?
PRĘTY GWINTOWANE – CO TO TAKIEGO?
Są to wyroby hutnicze o dużej długości i małej średnicy. Pręty gwintowane wykonywane są z różnych materiałów, lecz najpopularniejszym jest metal. Są różnorodne, dlatego podzielone zostały na konkretne kwalifikacje, które opierają się m.in. na przekroju prętów, klasie i gatunku zastosowanego surowca do ich wytworzenia. Parametry prętów gwintowanych powinny być scharakteryzowane według obowiązujących w Polsce norm (PN) i to na nie warto zwracać uwagę decydując się na dane elementy.
Wybierając pręty gwintowane należy kierować się przede wszystkim ich późniejszym przeznaczeniem. Z racji na wykonywanie ich z różnych materiałów, odbiegają one między sobą stopniem wytrzymałości, a w rezultacie – możliwością zastosowania. Przed kupnem konkretnego modelu warto zapytać naszego konsultanta o radę.
GDZIE WYKORZYSTUJE SIĘ PRĘTY GWINTOWANE?
Głównego zastosowania prętów gwintowanych można dopatrywać się w zaopatrzeniu szeroko pojętej branży budowlanej. Są one popularnymi elementami złącznymi, które jako uniwersalne mogą być wykorzystywane do tworzenia wielu konstrukcji. Są niezbędnym elementem wykorzystywanym w dekarstwie, ponieważ stanowią element gruntujący połączenie całej struktury dachowej z budynkiem oraz poszczególnymi elementami między nimi. Stosuje się je przy łączeniu szalunków, a także przy montowaniu więźby dachowej czy słupów drewnianych do stóp fundamentowych. Pręty gwintowane wykorzystywane są także do stabilizacji zbrojeń w konstrukcjach stalowych oraz żelbetowych.
Pręty gwintowane wykorzystuje się również do podwieszania różnych elementów budowlanych oraz wykończeniowych. Przykładem takiego zastosowania są podwieszane sufity. Dzięki prętom gwintowanym istnieje możliwość montażu kanałów instalacji hydraulicznych, elektrycznych oraz wentylacyjnych. Doskonale nadają się także do tworzenia korytek dla przewodów, kabli czy rur.