TORUS

BLOG

Jak naprawić uszkodzony gwint?

08/09/2023

Podczas różnych prac może się zdarzyć, że w ferworze wykonywanych prac coś pójdzie nie tak, uszkodzony zostanie gwint, zatrzymując dalsze prowadzenie robót do czasu usunięcia usterki. Bywa, że uszkodzenie następuje poniekąd samoistnie, wskutek zniszczeń materiałów, w których osadzony jest element, który podlega demontażu. Jak można naprawić uszkodzony gwint?

JAKIE SĄ RODZAJE GWINTÓW?

W mechanice mamy do czynienia z dwoma rodzajami gwintów: zewnętrznymi oraz wewnętrznymi. Te pierwsze mają widoczne uzwojenie na zewnątrz materiału. Gwinty wewnętrzne „ukryte” są w materiale. W przypadku uszkodzenia pierwszego typu śrub naprawa wydaje się prosta, chociaż istnieje kilka rzeczy, które  trzeba wziąć pod uwagę nim przystąpi się do usuwania usterki. Duże znaczenie ma materiał, z jakiego wykonana jest śruba.

JAK ZLIKWIDOWAĆ USTERKI GWINTÓW ZEWNĘTRZNYCH?

Naprawa gwintu zewnętrznego polega na wykorzystaniu narzynki. Jej użycie wymaga sporego wyczucia i praktyki. Po dobraniu odpowiedniej wielkości i rodzaju gwintu należy delikatnie wkręcić ją na śrubę przy pomocy klucza lub dołączanych ramion. Warto przed całym procesem spryskać śrubę specjalnym preparatem do obróbki skrawaniem, dzięki któremu zachowany zostanie właściwy poślizg narzynki i jej odpowiednie właściwości skrawające. Przy powierzchniowym uszkodzeniu obu rodzajów gwintów można użyć też specjalnego pilnika do regeneracji gwintów. Sukces jego zastosowania  zależy od dobrania odpowiedniego skoku gwintu.

SYTUACJA LEKKO KOMPLIKUJE SIĘ PRZY USTERKACH GWINTÓW WEWNĘTRZNYCH

Pomocne może być użycie gwintownika. To rozwiązanie powoduje poszerzenie otworu i jego uzwojenia. Chcąc tego uniknąć należy użyć zestawu do naprawy gwintów, tzw. sprężynkach ze stali sprężynowej. Jego użycie polega na specjalnym rozwierceniu zerwanego gwintu, a następnie dobraniu sprężynki — nowego gwintu do wielkości otworu. Gdy osiągnie ona docelowe położenie wyłamuje się ją i można bez problemu używać gwintu, jak dawniej.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Zastosowania gwintów prętowych
Gwintowane pręty to wszechstronne narzędzie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, przemysł czy motoryzacja. Właściwy dobór rodzaju prętów gwintowanych jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Jak ochronić elementy złączne przed korozją?
Korozja jest naturalnym procesem, który może prowadzić do degradacji materiałów, takich jak elementy złączne stosowane w różnych konstrukcjach. Aby zapewnić ich trwałość i wydłużyć żywotność, warto zastosować odpowiednie metody ochrony przed korozją.
Jak działają kotwy chemiczne i gdzie się je stosuje?
Kotwy chemiczne to specjalne elementy montażowe stosowane w budownictwie do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych w materiałach budowlanych, takich jak beton, mur, kamień lub cegła. Działają one na zasadzie chemicznego utwardzania, co oznacza, że ​​tworzą trwałe i stabilne połączenie między elementem montażowym a podłożem. Oto jak działają kotwy chemiczne i gdzie są stosowane.