TORUS

BLOG

Jakie techniki kotwienia wyróżniamy?

08/09/2023

W budownictwie stosuje się różne techniki kotwienia w zależności od samej konstrukcji i tego, jakie parametry wytrzymałościowe trzeba zachować. Jakie metody są w tym zakresie wykorzystywane najczęściej i jakich elementów używa się do ich wykonania?

SPECYFIKA KOTWIENIA MECHANICZNEGO

Pierwszą metodą jest kotwienie mechaniczne, do którego obecnie używa się przede wszystkim elementów metalowych. Ich główną zaletą jest to, że są bardzo wytrzymałe i odporne na działające naprężenia. Kotwy metalowe w tym pierścieniowe, tulejowe oraz do ościeżnic oferujemy również w naszej firmie, w ramach szerokiej oferty wyrobów śrubowych. Tę metodę stosuje się zarówno w przypadku betonu spękanego i niespękanego, jak i zbrojonego oraz niezbrojonego.

Najczęściej stosowane kotwy mechaniczne to:

  • tulejowe – pozwalające na dopasowanie głębokości kotwienia,
  • wkręcane – umożliwiające kotwienie na całej długości,
  • tulejowe – używane tylko w przypadku niewielkich obciążeń,
  • segmentowe – niezwykle wytrzymałe, używane również w przypadku największych obciążeń.

Technika kotwienia mechanicznego wymaga spełnienia kilku kryteriów, przede wszystkim zachowania czystości otworu, a także dokładnego sprawdzenia średnicy wiercenia i jego głębokości. Wszystko po to, aby mocowanie było naprawdę solidne i gwarantowało wytrzymałość konstrukcji.

SPECYFIKA KOTWIENIA CHEMICZNEGO

Kotwy chemiczne używane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest bardzo dokładne i trwałe zespolenie różnych materiałów. Umożliwiają one bowiem niemal idealne wypełnienie różnych zagłębień i nierówności, bowiem zastygają i tworzą trwałe połączenie.

Zaletą tej techniki kotwienia jest również to, że dzięki niej unika się tworzenia naprężeń. Można więc używać jej nawet bardzo blisko krawędzi różnych elementów, bez jednoczesnej rezygnacji z trwałości.

​Metoda ta stosowana jest zwłaszcza w przypadku:

  • zamocowań w słabym podłożu, np. betonie komórkowym,
  • łączeń w podłożach o małej stabilności,
  • naprawy miejsc, w których doszło do wyrwania kotew mechanicznych,
  • łączenia elementów narażonych na działanie wilgoci znajdującej się blisko otworów.

​Jak widać kotwienie to niejednorodna dziedzina, która zawsze wymaga wybrania odpowiednich metod i narzędzi. Jeśli ich poszukujesz, koniecznie sprawdź ofertę naszej firmy.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Zastosowania gwintów prętowych
Gwintowane pręty to wszechstronne narzędzie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, przemysł czy motoryzacja. Właściwy dobór rodzaju prętów gwintowanych jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Jak ochronić elementy złączne przed korozją?
Korozja jest naturalnym procesem, który może prowadzić do degradacji materiałów, takich jak elementy złączne stosowane w różnych konstrukcjach. Aby zapewnić ich trwałość i wydłużyć żywotność, warto zastosować odpowiednie metody ochrony przed korozją.
Jak działają kotwy chemiczne i gdzie się je stosuje?
Kotwy chemiczne to specjalne elementy montażowe stosowane w budownictwie do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych w materiałach budowlanych, takich jak beton, mur, kamień lub cegła. Działają one na zasadzie chemicznego utwardzania, co oznacza, że ​​tworzą trwałe i stabilne połączenie między elementem montażowym a podłożem. Oto jak działają kotwy chemiczne i gdzie są stosowane.