TORUS

BLOG

Kotwy chemiczne – charakterystyka i zastosowanie

08/09/2023

Kotwa chemiczna wykonana jest z masy żywicznej. Dzięki wykorzystaniu zjawiska adhezji, które opiera się na oddziaływaniu pomiędzy cząsteczkami, kotwy chemiczne są niezwykle trwałym sposobem mocowania obiektów do siebie. Można je zakupić w formie dozownika, z którego wstrzykuje się je w docelowe miejsce, ale jest możliwy także zakup w postaci wkręcanych lub wbijanych kapsułek. Kotwa chemiczna znana jest również pod nazwą łącznik wklejany.

JAK PRZEPROWADZAĆ KOTWIENIE?

Bardzo ważne jest, aby podłoże było czyste, jeśli będzie do niego stosowana kotwa chemiczna. Wszelkie osady zmniejszają skuteczność spojeń. Z wywierconych otworów należy dokładnie usunąć zanieczyszczenia. Większe części powinno się zebrać przy pomocy szczoteczki, następnie pozostały pył wydmuchać z użyciem kompresora lub pompki. Otwory wypełnia się kotwą do połowy w przypadku materiałów pełnych, jak choćby betonu czy cegły. Gdy w materiale znajdują się puste przestrzenie, jak w przypadku pustaka, konieczny jest zakup tuleji siatkowej. To produkt specjalnie przeznaczony do kotwienia chemicznego. Warto wiedzieć, że do otworu montażowego nie umieszcza się kotwy od razu. Dopóki jej początkowa dawka nie ma jednolitego koloru, nie jest odpowiednio wymieszana i nie będzie odpowiednio spajać. Dopiero po ujednoliceniu masy, można ją umieścić w otworze. Ostateczne umocowanie dokonywane jest za pomocą klucza dynamometrycznego, który precyzyjnie dokręca elementy.

DLACZEGO WARTO UŻYWAĆ KOTWY?

​Kotwa chemiczna uznawana jest za jedno z najtrwalszych spoiw. Pozwala utrzymać naprawdę duże ciężary i obciążenia pulsacyjne. Na jej trwałość nie wpływają negatywnie ani czynniki atmosferyczne, ani woda.  Świetnie sprawdza się, gdy mocowanie ma zostać wykonane na niestabilnym i słabym podłożu. Kotwa nie tworzy naprężeń, więc może być wykorzystywana nawet przy krawędziach. Mocowanie jest bardzo szczelne, nic nie ma prawa dostać się do środka i spowodować zniszczeń. Masa żywiczna i metalowy element w każdym podłożu stworzą połączenie nie do zdarcia.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Zastosowania gwintów prętowych
Gwintowane pręty to wszechstronne narzędzie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, przemysł czy motoryzacja. Właściwy dobór rodzaju prętów gwintowanych jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Jak ochronić elementy złączne przed korozją?
Korozja jest naturalnym procesem, który może prowadzić do degradacji materiałów, takich jak elementy złączne stosowane w różnych konstrukcjach. Aby zapewnić ich trwałość i wydłużyć żywotność, warto zastosować odpowiednie metody ochrony przed korozją.
Jak działają kotwy chemiczne i gdzie się je stosuje?
Kotwy chemiczne to specjalne elementy montażowe stosowane w budownictwie do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych w materiałach budowlanych, takich jak beton, mur, kamień lub cegła. Działają one na zasadzie chemicznego utwardzania, co oznacza, że ​​tworzą trwałe i stabilne połączenie między elementem montażowym a podłożem. Oto jak działają kotwy chemiczne i gdzie są stosowane.