TORUS

BLOG

Które śruby wymagają smarowania?

03/30/2023

Śruby są niewielkimi i bardzo niepozornymi elementami wykorzystywanymi praktycznie wszędzie. Dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach, spotkać je można w konstrukcjach różnego typu, sprzęcie AGD, przedmiotach użytku codziennego czy elementach wyposażenia. Odpowiednio wykonane połączenia śrubowe zapewniają nie tylko trwałość połączenia, ale także to, że śruby podczas wkręcania nie ulegną uszkodzeniu.

CZY WSZYSTKIE ŚRUBY WYMAGAJĄ SMAROWANIA?

Ze względu na to, że podczas wkręcania śruby jest ona narażona na duże tarcie, w przypadku wielu rodzajów połączeń śrubowych stosuje się smar. Smary są specjalnie opracowanymi środkami chemicznymi, których głównym zadaniem jest zmniejszenie tarcia pomiędzy powierzchniami. Obecnie dostępne są smary o różnej konsystencji, dzięki czemu mogą jeszcze lepiej zabezpieczać poszczególne powierzchnie. Ich głównym składnikiem są oleje mineralne, roślinne lub syntetyczne.

Dodatkowo stosowanie smarów do wyrobów śrubowych zabezpiecza je przed korozją i ułatwia ewentualne odkręcanie, a także amortyzuje obciążenia. W przypadku śrub, które nie zostały pokryte odpowiednią ilością smaru, zwiększa się tarcie oraz punktowe przeciążenie powierzchni śruby, co w konsekwencji powoduje niedostateczną wytrzymałość połączenia.  Dzięki smarowaniu połączeń w późniejszym czasie można szybko je zdemontować bez uszkodzenia śrub.

W przypadku klasycznych śrub zawsze warto decydować się na ich zabezpieczenie smarem niezależnie od ich rodzaju. Da to gwarancję, że nie ulegną one zniszczeniu przez nadmierny nacisk, nie zardzewieją i nie zapieką się. Dodatkowo dzięki smarowaniu można uniknąć nieprzyjemnych dźwięków i metalicznych pisków wydobywających się z połączenia śrubowego. Pokrycie śruby smarem pozwala również na uniknięcie odkształceń i odprowadzenie ciepła powstałego podczas tarcia.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Zastosowania gwintów prętowych
Gwintowane pręty to wszechstronne narzędzie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, przemysł czy motoryzacja. Właściwy dobór rodzaju prętów gwintowanych jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Jak ochronić elementy złączne przed korozją?
Korozja jest naturalnym procesem, który może prowadzić do degradacji materiałów, takich jak elementy złączne stosowane w różnych konstrukcjach. Aby zapewnić ich trwałość i wydłużyć żywotność, warto zastosować odpowiednie metody ochrony przed korozją.
Jak działają kotwy chemiczne i gdzie się je stosuje?
Kotwy chemiczne to specjalne elementy montażowe stosowane w budownictwie do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych w materiałach budowlanych, takich jak beton, mur, kamień lub cegła. Działają one na zasadzie chemicznego utwardzania, co oznacza, że ​​tworzą trwałe i stabilne połączenie między elementem montażowym a podłożem. Oto jak działają kotwy chemiczne i gdzie są stosowane.