TORUS

BLOG

Typy łączników stosowane w branży ciesielskiej

08/09/2023

Branża ciesielska to usługi budowlane, które głównie związane są z pracami dekarskimi. Przystępując do budowy dachu, cieśla nie tylko musi dysponować odpowiedniej jakości drewnem konstrukcyjnym, ale także kompletem właściwych do rodzaju podejmowanych prac łączników ciesielskich. Zobaczmy zatem jakie typy złączek wykorzystuje cieśla w pracy.

JAKI SPRZĘT I NARZĘDZIA POTRZEBNE SĄ CIEŚLI W PRACY?

​Do stawiania konstrukcji dachu potrzebne są przede wszystkim: krokwie, płatwy, słupy, kleszcze i jętki oraz dobrane do kształtu i rozmiaru danych elementów budujących dach złącza. Niejednokrotnie do wzmocnienia konstrukcji używa się śruby, gwoździe, pierścienie, klamry ciesielskie oraz typowe łączniki do drewna. Łączniki do drewna zwane też okuciami to płaskie elementy metalowe wykorzystywane do precyzyjnego łączenia elementów z drewna. Zwykle wykonane są z aluminium, albo stalowej blachy, mocuje się je wkrętami, śrubami, albo gwoździami. Co ważne pozwalają one nawet cieśli amatorowi stworzyć solidne elementy drewniane, zmniejszyć ilość wykorzystywanego drewna (zmniejszyć średnicę, bez strat na nośności).

PODSTAWOWE RODZAJE ZŁĄCZY CIESIELSKICH

Cieśla wykorzystuje do swej pracy między innymi złącza  wzdłużne — poziomowe lub pionowe, złącza poprzeczne, narożne. Złącza pierwszego typu używane są do łączenia drewnianych elementów po ich długości np., do zespalania podwalin, płatwi, oczepów  i murłat. Przy styku ukośnym należy pilnować, aby jego kąt nie był mniejszy niż 60o, a przy styku klinowym nie mniejszy niż 120o.

Złącza poprzeczne łączą elementy pod wymaganym kątem po ich szerokości. Wykorzystuje się do tego celu wrąb jednostronny, wzajemny, krzyżowy, albo zamek prosty lub płetwowy (tzw. jaskółczy ogon), a także złącza węgłowe i na czop. Złącza narożne to sposób na łączenie krokwi zwykle pod kątem przy połączeniu z murłatami. Unika się łączenia na długość. Ostatnim rodzajem złączy ciesielskich są złącza wrębowe, wymagające wykorzystania śrub ściskających, bolców utrzymujących lub nakładek.

WYROBY ŚRUBOWE ZE ŚLĄSKA

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW

Zastosowania gwintów prętowych
Gwintowane pręty to wszechstronne narzędzie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, przemysł czy motoryzacja. Właściwy dobór rodzaju prętów gwintowanych jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Jak ochronić elementy złączne przed korozją?
Korozja jest naturalnym procesem, który może prowadzić do degradacji materiałów, takich jak elementy złączne stosowane w różnych konstrukcjach. Aby zapewnić ich trwałość i wydłużyć żywotność, warto zastosować odpowiednie metody ochrony przed korozją.
Jak działają kotwy chemiczne i gdzie się je stosuje?
Kotwy chemiczne to specjalne elementy montażowe stosowane w budownictwie do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych w materiałach budowlanych, takich jak beton, mur, kamień lub cegła. Działają one na zasadzie chemicznego utwardzania, co oznacza, że ​​tworzą trwałe i stabilne połączenie między elementem montażowym a podłożem. Oto jak działają kotwy chemiczne i gdzie są stosowane.